Dünyanın en büyük yüz veritabanı


dünyanın en büyük en gelişmiş yüz veritabanı

Gelişen güvenlik sistemleri ile birlikte aynı şekilde bunları kırmak için gelişen hack sistemleri de devrede. En güvenli sistem olarak kabul edilen yüz tarama sisteminde yüzlerce nokta ile kişilerin yüzleri arasındaki farklılıklar veritabanına yazdırılarak güvenlik sağlanılmaya çalışıyor. Kaldı ki avuç içi ya da el güvenlik sistemleri de hazır hacklenmişken yani kırılmışken güvenliğe ihtiyaç duyan korunması gereken sistemlerin yeni bir sisteme ihtiyacı vardı ki bu da yüz tanıma sistemi olarak geliyor karşımıza. Peki bu yüz tanıma sistemi kırılamaz mı? <span class="glyphicon glyphicon-align-justify" aria-hidden="true"></span> Diye düşündüğümüz de el ve avuç içi güvenliği kıran hackerlar elbette bununda bir yolunu bulabileceklerinin hepimiz umarım farkındayızdır. Yani güvenlik diye bir şeyin varlığından bahsetmek neredeyse imkansız oluyor.

Hatta size geçen aylarda yaşadığım bir örneği vermek istiyorum. Okulumuzun üniversite öğretmenlerinden bir tanesi projektör yardımıyla mailine gelen bir kaç dosyayı bize göstermeye çalışırken mailine girdi ve projektörde biz bunu görebiliyorduk. Mailine girdiğinde bir maili okurken şu dikkatimi çekti; Mailin üstünde "ABC(herhangi bir virüs programı)  tarafından korunuyor." tabiki bunu direkt olarak eğitim görevlisine söyledim bunun anlamı nedir diye. O da bana maillerinin ABC virüs koruma programı tarafından korunduğunu söyledi. Biliyorsunuz ki bir şeyi korumak için yazılımsal olarak düşünüldüğünde onun içini kontrol etmeniz gerekmektedir. Yani size bir dosya gelmişse bu dosyanın içinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu da o maildeki bütün yazı ve dosyaların tek tek okunması yani virüs progrmaı tarafından erişim sağlanması anlamına gelmektedir. Peki bu programların bu verileri 3. şahıslarla paylaşmadığını nereden bileceksiniz?

Bana çok şüpheci ya da kurgucu davrandığımı söyleyebilirsiniz ama bir suç zaten böyle bulunmaz mı? Bunlar yapılabilir şeyler arkadaşlar! Verilerinize erişim izni olanlar verilerinizi okuyabilir ve bunları 3. şahıslarla "paylaşmıyorum dese bile" paylaşabilir. Kanıtlayamazsanız bu suç sayılmaz.dünyanın en büyük yüz veritabanı

Güvenlik sistemlerinden bahsettik en gelişmişinin yüz tarama olduğunu söyledim. Siz bir soru soralım; tanıdığınız birisinin mail adresini ya da sosyal ağ hesabına ondan izinsiz nasıl girersiniz? Aklıma ilk gelen cevap onun kullanabileceği ihtimal şifreleri denemek olurdu gibi geliyor. Peki şunu soralım; 20 kişinin tanıdığı bir kişinin mail adresini kırmak isterseniz tek tek o 20 kişiden ihtimal şifreleri alıp bir yere not edip bunları tek tek denerseniz bir orandır ki şfireye erişebilirsiniz. Doğru mu? Aslında ufak bir veritabanı yaratmış da olursunuz, öyle değil mi?

Peki sizden "Dünyanın en gelişmiş yüz veritabanını" sorsam ve bunun nasıl var olacağını sorsam ne dersiniz?

Cevap basit; sosyal ağlarda kullanılan yüz tanıma sistemleri ile yapılan şebeklikler.