Algoritma


algoritma

Alogirtma nedir?

Bir işi yapmadan önce o işde yapılacak olan adımların tek tek yazılmasıdır. Bu yazılan adımların gayet açık ve anlaşılabilir olması hayati önem taşır ki zaten bu yüzden evrensel bir amaç için yazılan alogirtmalar vardır. Örneğin Instagram'ın Api uygulamaları evrensel bir şekilde anlaşılabilir olduğundan bugün binlerce Instagram uygulaması vardır. Facebook'un Api algoritmaları evrensel olduğundan binlerce Facebook yaızlımı bulunmaktadır.

Facebook Api ve Instagram Api demişken bunlar Facebook yazılım grupları tarafından bütün geliştiricilerin Facebook'dan izin verilmiş kişilerin bilgilerini kullanaraktan işlem yapılması için kullanılır. Örneğin Facebook ile kaydol gibi. Bu şekilde hayatımızı daha da kolaylaştırılması planlanırken arkaplanda yığınca kod oluşmaktadır. Koderlerin de bu kodları rahat bir şekilde anlayabilmesi için profesyonel yazılım firmaları tarafından geliştirilen profesyonel kodlar profesyonel algoritmalar ile hazırlanmakta ve bu algoritmalar evrensel yani herkes tarafından anlaşılabilmektedir.

<blockquote>Belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir.</blockquote>

Alogirtma çok mu önemlidir?

AlgoritmaEvet çok önemlidir. Zira bir web sitesini yapmaya başlamadan önce neyin nerede nasıl olacağını belirlemek işe başlamadan önce yapılır. Oysa bu da bir algoritmadır kaba tabirle. Düşünün bir inşaata başlayacaksınız ve 2 adet mühendisiniz var; birisi işe başlamadan önce harita mühendislerini, coğrafi konum ölçmelerini malzeme gereksinimlerini vs hepsini hesaplıyor ve size sunuyor; diğeri ise hiçbir şeye dikkat etmeden direkt işe girişmek istiyor. Şimdi düşünüldüğü ve bu iki mühendisinde aynı değerler altında farklı iki bina inşa edecekleri düşünülürse 2.mühendisin yaptığı bina da binlerce problem ve sıkıntı ortaya çıkacaktır. En basitinden insanlık hali bazı şeyler unutulacaktır. Oysa diğerinin bu araştırmaları ve gözlemleri sonucu bina gerçekten de sizin istediğiniz gibi bir halde olacaktır.

Öyle ki bazen bir web yazılım da algoritma yapmadan işe girişilebiliyor. Daha sonradan o yazılan kod o kadar karışık bir hal almış oluyor ki 2 yıl sonra bir ekleme yapılmak istendiğinde bırakın ekleme yapmayı kodu tamamen silip sıfırdan yapmak çok daha kolay oluyor. Bu halde eğer bu kodun bir algoritması olmuş olsaydı, algoritmada istenilen değişiklik uygulanır ona göre  de koda entegre edilir di. Böylece ne kod zarar görür ne de gereksiz yere kodu tekrar yazmak zorunda kalınırdı.

algoritma yazımı

En önemli ve püf noktası ise bu algoritmanın yapımında ortaya çıkıyor. En basitinden gitmek gerekiyor. İlk başlarda ufak gözüken adımlar daha sonra 20. adım, 30.adım derken bir bakmışsınız 3 basamaklı sayılara gelmişsiniz. Gerçekten de Facebook’un kurulumda algoritmalara erişseniz 3 değil belki de 4 basamağı bile görürsünüz. Algoritma da her şey tek tek ve adım adım yazılır. İki tane değişken ataması yani Ayşe’yi 1.sıradan kaldırıp, Ali’yi 1.sıraya koymak için ayrı ayrı basamak gerekir. Sebebi ise basit olmasını sağlamaktır.